AI in Schoonmaak (7): AI vraagt méér van leiders
Leiders die AI succesvol willen inzetten, hebben technische kennis nodig. Menselijke vaardigheden worden minstens zo belangrijk. AI-watcher Aaron Mirck noemt onder meer empathie, psychologische veiligheid, nieuwsgierigheid, leren van fouten en het verbinden van AI-projecten met de rest van de organisatie.
Die onderwerpen zijn ook terug te vinden in de reacties uit de schoonmaakbranche.
Een veilige omgeving om te leren
Simone van Heck (Zuiver opleidingen): “Opleiden! Dat moet voor mij persoonlijk blijven. Al gebruiken we steeds meer AI in onze lessen en cursusadministratie, ik wil een cursist persoonlijke aandacht geven van een trainer/ docent.
Bij de vakopleidingen schoonmaak kan een trainer direct bijsturen. Hij/zij ziet meteen wanneer iemand het lastig vindt en kan de instructie op een andere manier aanbieden, zodat het wél beklijft. Ook direct kunnen ingrijpen bij onveilig werken en het juist toepassen van ergonomie is belangrijk.
Daarnaast kan een trainer uitleggen waarom iets goed of onvoldoende is.
Bij de Nederlandse taal speelt een veilige omgeving om fouten te mogen maken een belangrijke rol. 1 op 1 spreken lukt meestal wel, maar oefenen binnen een lesgroep met interactie is cruciaal om te durven spreken. Een docent kan dit begeleiden en de veilige omgeving bieden. Hij/zij ziet wanneer iemand iets niet begrijpt, onzeker wordt of juist meer uitdaging nodig heeft.
En: taal is ook emotie. De betekenis van woorden wordt niet alleen bepaald door wat iemand zegt, maar ook door intonatie, gezichtsuitdrukking, humor en lichaamstaal. Een docent kan dit voordoen en direct uitleggen.
Bovendien is taal onderdeel van een cultuur. Een docent kan uitleggen waarom Nederlanders bepaalde dingen zeggen of doen en hoe communicatie in Nederland verschilt van wat deelnemers uit hun eigen cultuur gewend zijn.”
Ruimte voor eigen verantwoordelijkheid
Henk Cornelisse (Facility specialists): “Voor mij is het essentieel dat AI ondersteunend dient te zijn aan de schoonmaker. Er moet voldoende ruimte blijven voor de schoonmaker om naar eigen inzicht, met afwisseling én met eigen verantwoordelijkheid het werk te kunnen blijven uitvoeren, om te voorkomen dat de schoonmaker in toenemende mate ‘geprogrammeerd’ wordt.”
Creativiteit en identiteit
Jasper Dekker (Jouw Glazenwasser): “Ik wil in mijn creativiteit vooral geen AI. En inderdaad alles wat persoonlijk is niet. Sowieso vind ik dat alles wat gegenereerd is gepersonaliseerd moet worden. Feiten kunnen gebruikt. Tekst moet van de mens komen.
Je bedrijf is een stukje gevoel wat je met je dienst mee levert. Gevoel kan niet door AI worden aangestuurd. AI bepaalt het DNA van je bedrijf niet.”
Tijdwinst investeren in contact
Paul Fok (SIEV): “Juist door het aangaan van de AI gestuurde processen zal er ruimte kunnen ontstaan om meer op de werkvloer te komen en aldaar het persoonlijke contact te onderhouden. Ook al omdat zakelijke vragen al via de Ai structuur opgelost zijn, komt er meer ruimte en tijd voor menselijk contact. Zaak daarbij is dan wel om niet alle financiële voordelen welke bereikt kunnen worden via AI, in de eigen zak te stoppen. Juist hier ontstaat een deel investeringsruimte die het wederzijds ambassadeurschap tot grote hoogte kunnen brengen.”
Controle houden
Paul Harleman (Harlecom): “Ik vind dat processen zoals contacten met opdrachtgevers persoonlijk en menselijk moeten blijven. Ook zal de mens er voor moeten zorgen dat hij de controle over AI behoudt. AI zit inmiddels in de fase dat het zichzelf kan verbeteren. De mens zal daar steeds minder een rol in spelen. Grenzen zullen verlegd worden. Op zich vind ik dat het uitvoeren van schoonmaakwerkzaamheden door autonome machines veel voordelen biedt. Maar ook hier zal beheersing en controle een belangrijke voorwaarde zijn om het niet uit de hand te laten lopen.”
Wat vraagt dit van leiders?
Leidinggevenden hoeven niet alle technische antwoorden te kennen. Zij moeten wel luisteren, vragen stellen, medewerkers betrekken en helder zijn over verantwoordelijkheden. Ook moeten zij ruimte bieden om te experimenteren en zorgen uit het team serieus nemen. Bij toepassingen die gegevens uit bedrijfssoftware gebruiken of handelingen voorbereiden, horen ook duidelijke afspraken over autorisaties, beveiliging, controle en menselijke goedkeuring. AI implementeren is daarmee evenzeer een veranderkundig en menselijk vraagstuk.
Vooruitblik
In deel 8 van onze serie vertalen we de inzichten uit de eerste reacties naar een praktisch AI-kompas voor schoonmaakorganisaties.
Lees ook:
AI in schoonmaak (6): ‘Vertrouwen kun je niet automatiseren’
AI op de schoonmaak-werkvloer (5): ondersteunen, instrueren of vervangen?
AI in schoonmaak (4): Slimmer plannen, rapporteren en beslissen
AI in schoonmaak (3): Van experiment naar bedrijfsproces
AI als praktische assistent (2): zo wordt het nu al gebruikt
AI in de schoonmaak (1): slim inzetten, menselijk blijven
Heb jij AI-Fomo?
Interview Otter Wilting (Clonefy): hoe AI-clones communicatie op de werkvloer verbeteren
Slimmer werken met AI: 5 praktische tips
