Gelijke arboverplichtingen voor zzp’ers in schoonmaak noodzakelijk
Zzp’ers in de glas- en gevelreiniging werken vaak alleen en vallen daardoor buiten belangrijke arboverplichtingen. Volgens Schoonmakend Nederland is dat een risico voor veiligheid én zorgt het voor oneerlijke concurrentie.
Alleenwerkende zzp’ers hoeven zich nu niet altijd te houden aan dezelfde arboverplichtingen als werknemers in loondienst. Deze regels zijn vastgelegd in het Arbobesluit (artikel 9.5) en gelden vooral wanneer zzp’ers samenwerken met werknemers, zoals op een bouwplaats. In de praktijk werken veel zelfstandigen echter solo.
Risico’s voor veiligheid en eerlijke concurrentie
Volgens Schoonmakend Nederland leidt dit tot een ongelijk speelveld. Zzp’ers vallen buiten beschermende regels, terwijl zij vaak hetzelfde werk uitvoeren als medewerkers in dienst. Dat brengt risico’s met zich mee voor veilig en gezond werken.
Ook politiek groeit aandacht
Het onderwerp krijgt inmiddels ook aandacht in de politiek. Tijdens een recent debat werd door Tweede Kamerlid Mariëtte Patijn de vraag gesteld of de bescherming uit de Arbowet niet breder moet gelden voor zzp’ers die risicovol werk doen. Daarbij werd ook gewezen op verschillen in regels, bijvoorbeeld rond werken op hoogte, waarbij zzp’ers en werknemers niet altijd aan dezelfde eisen hoeven te voldoen.
Meer aandacht nodig in Arbovisie 2040
De sector pleit daarom voor gelijke arboverplichtingen voor iedereen. Zeker nu het aantal zzp’ers groeit, ook in functies met meer risico, is het belangrijk dat zij worden meegenomen in beleid. In de huidige Arbovisie 2040 krijgt deze groep nog weinig aandacht.
